Kolme uutta sopimusta – SaPKon maalivahti ja hyökkäys vahvistuvat merkittävästi
5.6.2025
SaPKo on solminut kolmen uuden pelaajan kanssa sopimukset ensi kaudelle, kun maalivahti Milo Marttinen sekä hyökkääjät Konsta Piirainen ja Nooa Tuomainen liittyvät SaPKon vahvuuteen.
Milo Marttinen – isokokoinen ja liikkuva maalivahti Kalpasta
SaPKon maalivahtiosasto on nyt valmis tulevaa kautta varten, kun KalPan kasvatti Milo Marttinen siirtyy Savonlinnaan. Milo on edennyt läpi kaikki nuorten SM-sarjat ja edustanut Suomea nuorten maajoukkueessa. Hän on isokokoinen, peittävä ja erinomaisesti liikkuva maalivahti.
Milon kohdalla aikuisten sarjojen läpimurto on ollut vielä työn alla, mutta niin Milo itse kuin SaPKo uskovat, että se tapahtuu juuri Savonlinnassa.
Hyökkäyksen osastolle SaPKo löysi todellisen maalintekijän Iisalmesta, kun Konsta Piirainen solmi sopimuksen. Viime kaudella Piirainen pelasi lainalla Kalajoen JHT:ssä, jossa 33 ottelussa syntyi vaikuttavat 23 maalia ja 22 syöttöä.
Konsta on eittämättä yksi Suomi-sarjan tehokkaimmista hyökkääjistä, ja hän tulee olemaan merkittävä tekijä SaPKon hyökkäyksessä ensi kaudella. Tästä lähtien Piirainen on valmis kantamaan isoa roolia ja auttamaan joukkuetta kohti menestystä.
Nooa Tuomainen – Mestiksestä Savonlinnaan
Keskushyökkääjäosastolle vahvistukseksi saapuu Nooa Tuomainen, joka siirtyy Kajaanin Hokista. Nooa on pelannut viimeiset kolme kautta Mestissä kotikaupungissaan Kajaanissa, ja hänestä löytyy vahvaa potentiaalia kasvaa joukkueen johtavaksi keskushyökkääjäksi.
Nooalle Savonlinna tarjoaa juuri oikean ympäristön kehitykselle: kiekollinen rooli SaPKossa kasvaa ja hän haluaa antaa panoksensa joukkueen menestykseen. Nykyisellään Nooa on jo valmiina kantamaan vastuuta ja kehittymään edelleen.
Näiden sopimusten myötä SaPKon maalivahti- ja hyökkäysosastot ovat lähes valmiit. Joukkueen rakentaminen jatkuu vielä puolustukseen kahta tai kolmea pelaajaa rekrytoimalla.
– On erinomaista nähdä, kuinka joukkueemme vahvistuu koko ajan. Milo, Konsta ja Nooa tuovat mukanaan erilaisia vahvuuksia, joita uskomme hyödyntävämme täysillä ensi kaudella. Odotamme innolla, että nämä uudet vahvistuksemme pääsevät näyttämään kykynsä Savonlinnan yleisön edessä, sanoo urheilujohtaja Sampsa Jakonen.
Oman kylän pojat jatkavat – Seppä ja Saramäki SaPKon hyökkäyksessä myös ensi kaudella
22.5.2025
SaPKo on solminut jatkosopimukset hyökkääjien Eemil Sepän ja Topias Saramäen kanssa kaudelle 2025–2026.
Eemil Seppä on todellinen joukkuepelaaja, jonka työmäärä ja asenne hakevat vertaistaan – niin harjoituksissa kuin otteluissakin. Hän tulee olemaan tärkeä osa SaPKon hyökkäystä myös ensi kaudella. On hienoa, että Eemilin peliura jatkuu kotikaupungissa.
Topias Saramäki on tavoitteellinen nuori urheilija, jolla on kova halu edetä urallaan. Hän on isokokoinen ja suoraviivainen hyökkääjä, jolta löytyy hyvä laukaus. Viime kautta varjostanut loukkaantuminen on nyt takana, ja Topias on kunnossa sekä valmiina uuteen kauteen.
– Eemil ja Topias ovat molemmat paikallisia, sitoutuneita pelaajia, joiden arki ja asenne kuvastavat sitä kulttuuria, jota haluamme SaPKossa vaalia, kommentoi urheilujohtaja Sampsa Jakonen.
SaPKon ensi kauden joukkuetta täydennetään vielä yhdellä maalivahdilla, kolmella puolustajalla ja 3–4 hyökkääjällä. Joukkueen rakennustyö jatkuu suunnitelmallisesti.
Uutta voimaa hyökkäykseen – Miikkulainen liittyy Pässipaitoihin
13.5.2025
SaPKo on solminut pelaajasopimuksen porilaislähtöisen hyökkääjän Iivari Miikkulaisen kanssa. Ässien kasvatti on pelannut juniorivuotensa SM-tasolla Ässien, Lukon ja TUTOn riveissä, ja noussut vuosien varrella vahvaksi hyökkäyspään ratkaisupelaajaksi.
Viime kaudella Miikkulainen esiintyi edukseen Suomi-sarjan Kalajoen JHT:n paidassa, jossa hän nousi sarjan kärkihyökkääjien joukkoon kovalla tehopistevauhdilla. Hänet tunnetaan taitavana, älykkäänä ja kilpailuhenkisenä pelaajana, joka tekee kentällä töitä joukkueen eteen tilanteesta riippumatta.
– Miikkulaisesta saamme taitavan ja tehokkaan hyökkääjän, josta on varmasti iloa savonlinnalaiselle kiekkoyleisölle. On hienoa, että saimme neuvottelut maaliin – ja pukukoppiin taas hieman länsirannikon murretta, kertoo urheilujohtaja Sampsa Jakonen.
– Meillä on nyt käynnissä kausikorttien kevätkampanja, ja toivomme, että mahdollisimman moni hankkisi jo nyt kausikortin ensi kaudelle. Se on konkreettinen tapa tukea joukkuetta ja mahdollistaa tämänkaltaisia hankintoja. Kausikortit ovat myynnissä osoitteessa sapko.fi/kausikortti, Jakonen jatkaa.
SaPKolla on nyt koossa 17 pelaajasopimusta kaudelle 2025–2026, ja joukkueen rakentaminen etenee suunnitellusti.
SaPKolle merkittävä vahvistus – Tatu Vihavainen palaa Savonlinnaan (Video)
9.5.2025
Suomi-sarjassa pelaava SaPKo saa ensi kaudelle merkittävän vahvistuksen, kun seuran oma kasvatti Tatu Vihavainen palaa Savonlinnaan.
29-vuotias Vihavainen on pelannut viimeiset viisi kautta Saksan kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Saale Bulls Hallen ja Onesto Bayreuth Tigersin riveissä, joissa hän on tehnyt vahvaa tulosta ja kasvanut kansainväliseksi pelimieheksi. Tatu on tunnettu älykkäänä ja viekkaana hyökkääjänä, joka tuo SaPKon hyökkäyspäähän taitoa, kokemusta ja ennen kaikkea johtajuutta – juuri sitä, mitä nuori ja kehittyvä joukkue tarvitsee.
Tatun sopimuksen SaPKoon mahdollistaa yhteistyökumppaneiden, savonlinnalaisen kiekkoyhteisön ja yksityishenkilöiden hieno panostus.
– Kiitos kaikille tukijoille, jotta tämänkaltainen pelimies saadaan takaisin kotikaukaloon, sanoo urheilutoimenjohtaja Sampsa Jakonen.
– Mahtavaa olla takaisin SaPKossa, missä tehdään uutta tulemista hyvällä meiningillä, kommentoi Vihavainen tuoretta sopimustaan.
Joukkueen rakentaminen on hyvässä vauhdissa, ja tällä hetkellä SaPKolla on koossa 17 kappaletta pelaajasopimuksia kaudelle 2025–2026.
Sopimusuutisia: SaPKon joukkue rakentuu kaudelle 2025–2026
5.5.2025
SaPKo jatkaa joukkueensa rakentamista kaudelle 2025–2026 ja on solminut kolme uutta sopimusta – kaksi pelaajasopimusta sekä jatkosopimuksen maalivahtivalmennuksesta.
Maalivahtivalmentajana jatkaa Marko Leinonen, joka on tehnyt pitkäjänteistä ja tuloksekasta työtä SaPKon maalivahtien kehittämisessä. Hänen panoksensa on ollut keskeinen useiden nuorten maalivahtien etenemisessä urallaan, ja jatkosopimus tuo kaivattua jatkuvuutta tulevaan kauteen.
Hyökkäyksessä Ville Mattola jatkaa pässipaidassa. Villen viime kausi jäi loukkaantumisen vuoksi rikkonaiseksi, mutta nyt täysin toipuneena hän tuo kentälle energiaa ja esimerkillistä asennetta – sekä tärkeän lisän pukukopin hengenluojaksi.
Uutena nimenä hyökkäykseen liittyy Jesse Multamäki. Jesse on savonlinnalaisyleisölle tuttu pelaaja kahden kauden takaa. Nyt hän palaa pässipaitaan nälkäisenä ja motivoituneena – tarkoituksena palata vahvasti tulosyksikön rooliin hyvässä valmennuksessa ja tutussa ympäristössä.
SaPKolla on nyt koossa 15 pelaajasopimusta kaudelle 2025–2026. Lisää sopimusuutisia on luvassa vielä kuluvan viikon aikana.
Lisätiedot:
Sampsa Jakonen
Urheilujohtaja, SaPKo
SaPKon joukkue rakentuu – valmentaja- ja pelaajasopimuksia kaudelle 2025–2026
22.4.2025
SaPKo on tehnyt useita tärkeitä sopimuksia kaudelle 2025–2026. Joukkueen rakentaminen etenee aikataulussa ja mukana on sekä tuttuja nimiä että uusia kasvoja.
Valmennukseen vahvistusta
SaPKon valmennustiimiin liittyy uutena nimenä Mika Kilpeläinen, joka on tehnyt usean vuoden ajan erinomaista työtä U20-joukkueen parissa yhdessä päävalmentaja Joonas Toivasen kanssa. Mika oli ykkösvaihtoehto apuvalmentajaksi ja olemme erittäin tyytyväisiä, että saimme hänet mukaan valmennusryhmään.
Maalivahtiosastolle uusi nimi
Uutena maalivahtina Savonlinnaan saapuu Eetu Uotinen, joka on käynyt läpi Pelicansin ja Kiekko-Espoon junioripolun ja pelannut kaksi kautta Mestistä Heinolan Peliitoissa. Eetu on kokenut, eteenpäin pyrkivä maalivahti ja olemme iloisia, että hän valitsi SaPKon seuraavaksi joukkueekseen.
Puolustus
Puolustuksessa jatkavat viime kauden runkopuolustajat Olli Heiskanen, Vertti Malinen ja Hugo Berg. Uutena nimenä mukaan liittyy Joonas Eerola, joka on ollut kaksi viime kautta Järvenpään Haukkojen runkopuolustajia. Oikealta laukovana puolustajana hän tuo lisää vaihtoehtoja etenkin erikoistilannepelaamiseen.
Lisäksi Mikko Eronen on solminut try-out-sopimuksen. Sopimus mahdollistaa pelikunnon arvioimisen pitkän loukkaantumistauon jälkeen.
Hyökkäyksessä jatkuvuutta
Jatkosopimuksen ovat tehneet Eetu Kontio, Aatu Käkränen ja Henri Rahkonen.
U20-joukkueesta edustukseen
U20-joukkue on pelannut hienon kauden Mestiksessä, ja SaPKo haluaa jatkossakin tarjota mahdollisuuksia omille lupauksille. Sopimuksen edustusjoukkueeseen ovat tehneet. Martti Myyryläinen (puolustaja), Riku Lyytinen, Joona Karen ja Tomi Vihavainen (hyökkääjät). Kaikki neljä nuorta pelaajaa taistelevat tosissaan pelipaikoista Suomi-sarjassa tulevalla kaudella.
SaPKon joukkue rakentuu hyvällä aikataululla, ja uusista sopimuksista tullaan tiedottamaan lisää lähiaikoina.
SaPKo, urheilujohtaja.
Sampsa Jakonen
SaPKon koppiesittely – katso video
1.4.2025
Oletko koskaan miettinyt, miltä SaPKon kopissa näyttää?
Nyt pääset kurkistamaan kulissien taakse, kun Topias Saramäki esittelee pukukoppimme tunnelmaa ja tiloja!
Videon toteutuksesta vastasivat Xamkin opiskelijat Olli Saarinen, Joni Ryynänen ja Joel Torniainen.
Katso video – ja astu sisään pässipaitojen kotipesään!
Sampsa Jakonen SaPKon uutena urheilutoimenjohtajana – Pekka Linden siirtyy taustajoukkoihin
25.3.2025
SaPKon uutena urheilutoimenjohtajana aloittaa Sampsa Jakonen, joka on kiekkoväelle tuttu SaPKon valmennuksesta. Pekka Linden siirtyy pois eturivistä, mutta jatkaa SaPKon taustajoukoissa.
– ”Olen istunut bussissa jo tarpeeksi. Haluaisin kuitenkin vielä kerran käydä Uusikaarlepyyssä ja nähdä sen voittoisan pelin,” Linden naurahtaa. ”En minä mihinkään häviä, taustalla jatketaan. Toivottavasti seura on vakaalla pohjalla tulevaisuudessa – sekä joukkueen että organisaation tasolla.”
Jakonen kertoo rakkauden Savonlinnaan olleen yksi syy tarttua tehtävään.
– ”Haluan laittaa oman korteni kekoon. Jos voin omalla panoksellani auttaa Savonlinnaa ja SaPKoa, niin toki lähden mukaan. SaPKo on iso asia Talvisalossa ja koko Savonlinnassa. Ei anneta periksi, vaan jatketaan hommia – myös jäällä Savonlinnan on taisteltava,” Jakonen painottaa.
Pekka Linden jatkaa tukena ja mentorina: ”Yhteistyössä mennään. Linkku on luvannut auttaa minua – hänen tietotaitonsa on korvaamatonta.”
SaPKon joukkueen rakentaminen on jo hyvässä vauhdissa.
– ”Meillä on kahdeksan suullista sopimusta valmiina ensi kaudeksi, ja huhtikuun aikana julkaistaan lisää tietoa kokoonpanosta,” Jakonen kertoo.
SaPKo kiittää Pekkaa korvaamattoman arvokkaasta työstä seuran hyväksi – yhteistyö jatkuu!
#sapko #kotikylänpojat #pässinpaluu #kiitoslinkku
Talvisalon Trivia osa 1, 2 ja 3 – katso video
11.3.2025
Talvisalon Trivia – Osa 1!
Kuka tietää eniten SaPKosta, Savonlinnasta, Suomi-sarjasta ja NHL:stä? 🏒 Valtteri Nurminen, Eetu Kontio, Antti Sairanen ja Vertti Malinen laittavat tietämyksensä testiin!
Toteutuksesta vastasivat Xamkin opiskelijat Olli Saarinen, Joni Ryynänen ja Joel Torniainen.
Talvisalon Trivia – Osa 2: Alias!
Miten sujuu pässipoikien sanaselitys? Kisaamassa mukana Valtteri Nurminen, Eetu Kontio, Antti Sairanen ja Vertti Malinen – luvassa hulvattomia hetkiä ja tiukkaa kilpailua!
Toteutuksesta vastasivat Xamkin opiskelijat Olli Saarinen, Joni Ryynänen ja Joel Torniainen.
Osa 3 julkaistaan myöhemmin.
Talvisalon Trivia – Osa 3: Piirrä ja arvaa!
Mitä syntyy, kun pässipaidat tarttuvat kynään ja yrittävät viestiä piirtämällä?
Kisaamassa mukana Valtteri Nurminen, Eetu Kontio, Antti Sairanen ja Vertti Malinen – luvassa taiteellista ilottelua ja arvaamisen riemua!
Toteutuksesta vastasivat Xamkin opiskelijat Olli Saarinen, Joni Ryynänen ja Joel Torniainen.
SaPKon pudotuspelit 2025, liput ja kausikortit
20.2.2025
Runkosarjan jälkeen on aika siirtää katseet kevään kiihkeisiin pudotuspeleihin, jotka käynnistyvät keskiviikkona 26.2.2025.
Liput saatavilla normaalisti osoitteesta lippu.fi sekä ottelun lipunmyynnistä.
Huomio! Kausikortit ja voucherit eivät oikeuta sisäänpääsyyn pudotuspeleissä. Kausikorttilainen: Paikkasi on blokattu myynnistä pois, voit ostaa seisomalipun otteluun ja istua omalla (kausikortti) paikallasi ottelussa.
Klubikortilla on sisäänpääsy kaikkiin pudotuspeleihin sekä Pässiklubille. Juniorikortilla pääsee myös pudotuspeleihin.
Puolivärierät (3 voittoa) pelipäivät: Ke 26.2.2025 klo 18.30 SaPKo – Muik Hockey
Pe 28.2.2025 klo 19.00 Muik Hockey – SaPKo
La 1.3.2025 klo 18.30 SaPKo – Muik Hockey
Ma 3.3.2025 (tarvittaessa) klo 19.00 Muik Hockey – SaPKo
Ke 5.3.2025 (tarvittaessa) klo 18.30 SaPKo – Muik Hockey
Välierät (3 voittoa) pelipäivät: Pe 7.3.2025
La 8.3.2025
Ma 10.3.2025
Ke 12.3.2025 (tarvittaessa)
Pe 14.3.2025 (tarvittaessa)